SU-27SM3 распоредување за да се Baranavichy

До крајот на година 24 SU-27SM3 борбени авиони ќе бидат распоредени на руската авијација база во Белорусија.

Руски борбени авиони полк, составена од 24 SU-27SM3 борбени авиони, ќе обезбеди воздушна одбрана "унија држава" и интегритетот на воздушниот простор, ИТАР-ТАСС со повикување на Главен Командант на Русија воздушни сили Виктор Bondarev.

Според Bondarev, летот на четири Су-27SM3 авиони постојано е со седиште во Белорусија. "Со планот за оваа година, ескадрила ќе се додаде дека и до крајот на годинава на полкот ќе бидат распоредени на Су-27SM3 направен од две ескадрили на airdrome во Baranavichy, каде што се наоѓа нашата база авијација, 24 авиони во вкупно. Тие ќе бидат за борба должност, обезбедување на одбрана на воздухот и на интегритетот на воздушниот простор на "Сојузот државата" ", – Bondarev посочи.

Ние ќе потсетам дека на состанокот на Советот за безбедност на 12 Март Лукашенко тврди дека сака да им понуди на Русија да распореди до 15 авиони се должи на активностите на НАТО. На 13 Март излезе дека шест руски Су-27 борбени авиони и три воени авиопревозници на воздухопловните сили на Руската Федерација биле преместени во Babrujsk во рамките на прегледот на борбената готовност на вооружените сили на Белорусија.

 

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *