Руски Су-27 во Белорусија може да врши Nukes

Борбени авиони во Baranavichy можат да носат нуклеарно оружје.

Оваа изјава беше направен од страна лидерот на Обединети за цивилно партија (UCP) Anatol Liabedzka.

"Голем број на чекори се направени во врска со распоредувањето на руските трупи во Белорусија: жалба до Уставниот суд; се обидовме да ги извршуваат колци низ Белорусија; ние апелираше до министерот за одбрана да дознаам на статусот на група руски борбени авиони во Baranavichy," he told ucpb.org.

"Бевме информирани дека нашето барање е препратено до командант на воздухопловните сили и војниците за противвоздушна одбрана на Белорусија. Добивме одговор.

Прво, Тоа следи од писмото што граѓаните на Белорусија не може да влијае на одлуките на највисоките функционери во врска со одбранбените прашања. Не постојат механизми на влијание.

Второ, ние сме информирани дека употребата на нуклеарно оружје не би требало во заедничката борба алармирање мисии. Но, тоа значи дека не би требало денес, но можноста за негова употреба не може да се отфрли во принцип. Нема забрана. Авионот се технички способни за носење нуклеарно оружје ако е потребно.

Се обидовме да дознаам прашања на финансирање. Единственото нешто што беше кажано е дека таа е финансирана од страна на Русија. Но, ние не знаеме колку чини и она што обврските на белоруски страна има," , рече тој.

We remind that Russian defence minister Sergei Shoigu said on April 23 време на посетата на Минск дека Русија планира да распореди полк на воздухопловните сили во Белорусија од 2015. Тој рече дека има планови да се постави на воздухопловните сили команда пост и реализација на првата група на борбени авиони во 2013.

Руските воздухопловни сили командант на, Viktor Bondarev, изјави во јуни 26 дека рускиот воздухопловната база за изменета Су-27SM3 авиони ќе бидат лоцирани во Лида, Хродна регионот, и ќе почнат да работат во 2013.

Тоа беше објавено подоцна дека борбените авиони ќе бидат распоредени во Baranavichy во состојба на готовност должност. Првата група на Су-27 борбени авиони се изјасниле дека имаат слета на аеродромот во Baranavichy на декември 7.

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *