Финска подготвува воздухопловната

Финскиот воздухопловни сили го зголемија надзорот летови во нејзиниот воздушен простор, како одговор на ескалацијата на тензиите меѓу Русија и НАТО. Русија најави дека планира да распореди до 24 Су-27 борбени авиони за Белорусија како одговор на распоредувања на борбени авиони на НАТО во Литванија и Полска, како резултат на актуелната криза во Крим.

Комплетна приказна на Меѓународен бизнис тајмс

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *